Aktive debatter [siden sidst]
 

Jyhad and then…?

LiveForum, 02. november 2004, 22:33, 3779 visninger

Skrevet i Anmeldelser

Printervenlig version
Anbefal denne artikel til en ven

Synopsis

Anne-Marie Larsen anmelder hendes første Vampire scenarie, Jyhad, som hun mener havde mange mangler...

Om forfatteren, Anne-Marie Larsen anne-marie@landstedsraadet.dk

Jeg hedder Anne-Marie Larsen og er bedre kendt som snavs. Jeg har spillet live siden 98 og arrangerer her for tiden junior live for foreningen Landstedsrådet. Jeg har været en af de 3 hovedarrangører bag Sammenstødet 1 og 2 og er netop igang med at starte en fortløbende kampagne op i Hedeland ved Hedehusene sammen med Kim Czechelsky.

Til daglig studerer jeg jura på 4. år ved Københavns Universitet og jeg bor i Roskilde.


Jyhad and then…?

Jyhad var et Vampire scenarie i en World of Darkness setting. Det foregik på Kraftwerket i Valby, der var ca 50 deltagere og det kostede 50 kr. at deltage. Det hele skete d. 23.-24. oktober fra kl. 18 til 06. Plottet i scenariet var konflikt mellem Sabbath’en, Camarillaen og forskellige grupper der var Independent. Sabbath’en var langt overlegne og var ledet af ærkebiskoppen af London. Scenariet drejede sig om et møde afholdt af Ærkebiskoppen af London i Berlin. Han gav udtryk for at have noget de andre deltagere gerne ville have tilbage og han ville gerne forhandle om prisen.

Dette var mit første Vampire scenarie. Jeg spillede med i Camarilla prinsens følge, som ung Brujah.

Først det gode:


  • Ideen bag scenariet var god, men desværre var den ikke gennemført.
  • Settingen var rigtig god. Werket er bestemt et godt sted at holde scenarier som dette. Bl.a. fordi ingen rigtig kan gemme sig og ingen kan blive væk.
  • Fede karakterer. Ind imellem var der nogen karakterer der var virkelig gode og spilskabende. Bl.a. dørmanden og Peter Madsen og hans Københavnere.


Så det mindre heldige:

  • Information før scenariet var meget skidt. Karaktererne kom meget meget sent og reglerne kom slet ikke. Det materiale der var tilgængeligt krævede at man enten havde spillet før eller havde en støtte pædagog til at sætte sig ind i tingene.
  • Ideen der blev væk. Det var rimelig svært at finde ud af hvad arrangørerne egentlig ville med scenariet. Man fik det indtryk at de ikke var helt klar over det selv eller var helt enige om hvad de ville.
  • Meget presset intrige. En vigtig del af intrige er en ordentlig magtfordeling eller en fed løgn om en ordentlig magtfordeling. Man burde nok have givet fx. Camarillaen en mulighed for at bluffe frem for at udpensle at alle kunne tæve dem.
  • Skidte forhandlinger. Ingen havde rigtig styr på hvad de havde at tilbyde eller hvad de gerne ville have. Igen skyldes det primært meget mangelfuld information.


Konklusion:
Jeg tror at scenariet ville have været meget bedre hvis der havde været styr på det praktiske og hvis arrangørerne formuleret en klar ide med scenariet inden de gik i gang. Det manglende overblik gav ikke et godt indtryk. Jeg håber dog at arrangørerne vil lave flere scenarier. De fejl og mangler der var, er til at rette op på.

Jeg er ikke imponeret og giver derfor scenariet et 6 tal.


Printervenlig version Printervenlig version af denne artikel
Anbefal denne artikel til en ven Anbefal denne artikel til en ven

Forfatter: LiveForum



 

Forside
Nyt siden sidst

Kalender
Chatten

Hjælp & Spørgsmål (FAQ)

Avanceret Søgning
Artikler
Forum

Aktive emner siden sidste besøg
Min Profil

Om LiveForum

SiteBrowser: Forsiden - Artikler - Anmeldelser - Jyhad and then…?